<<חזרה למאמרים

אומנות בזכוכית

פורסם בתאריך: על ידי & פורסם בקטגוריה מאמרים.

ענפי הפיסול בזכוכית והאומנות השימושית, הינם שני התחומים הפופולאריים ביותר בנושא אומנות בזכוכית. אומנות בזכוכית עושה שימוש במספר טכניקות שונות לצורך עיצוב ופיסול הזכוכית והן מתחלקות לשלושה חלקים מרכזיים -

1 טכניקה בעיבוד קר.

2 טכניקות בזכוכית חמה.

3 טכניקות בזכוכית לוהטת.

 

עיבוד קר של זכוכית כולל טכניקות של שיוף וגריעה של חומר מהזכוכית ע"י כלי שיוף/חיתוך עשויים מאבקת יהלום. תהליך זה כמעט תמיד חייב להשתלב עם מים בנקודת השיוף בכדי למנוע התחממות יתר ושוק טרמי של גוף הזכוכית.

בתוך קבוצה זו נכלול טכניקות שכוללות הדבקה וציורי זכוכית שלא דורשות חימום של החומר.

 

טכניקות בזכוכית חמה כוללת בעיקר שימוש בתנורים ותבניות שונות. עבודה זו מגיע לחום של עד 900 מעלות צלזיוס חלק מהטכניקות שבהן משתמשים-

● מיזוג זכוכית (fusing) – התכת 2 שכבות או יותר של זכוכית זו על גבי זו וחיבורן יחד בחום התנור.

● הצנחת זכוכית (slumping) – בטכניקה זו מנחים משטח זכוכית על תבנית קעורה בתוך תנור. בעת החימום הזכוכית הופכת גמישה ו"נופלת" לאט לתוך התבנית באמצעות כוח המשיכה.

● יציקת תבניות בתנור – תבניות ליציקות לרוב עשויות מגבס מעורבב עם סיליקה (צורן), אך ניתן גם להשתמש בתבניות גרפית ומתכת.

● פדוור (pate de verre)- בטכניקה זו עושים שימוש באבקת זכוכית (פריטה), מעורבבת בחומר מקשר (כמו דבק טפטים למשל) ומונחת על ידי מריחה על תבנית נגטיבית. בעת שריפה חלקקי הזכוכית מותכים אחד לשני והדבק מתנדף. כאשר נשלוף את העבודה מהתבנית היא תישאר במרקם מט וגרגירי. עובי העבודה תלוי בכמות שכבות משחת הפדוור שהנחנו לפני השריפה.

 

טכניקות של זכוכית לוהטת -

יציקות חמות – בטכניקה זו הזכוכית מתחממת בכבשן לטמפ' של כ-1200 מעלות. בטמפ' זו הזכוכית יחסית נוזלית, נאספת על ידי כפות מתכת גדולות ונשפכת לתבניות שעשויות מחול/גרפית/מתכת.

ניפוח זכוכית – גם כאן הזכוכית מתחממת בכבשן לטמפ' של כ1100 מעלות. נאספת על מוטות וצינורות ברזל ומעובדת על ידי כלים שונים ועל ידי נשיפה והחדרת אויר לגוש הזכוכית. מידי פעם יוכנס הגוף לחימום חוזר בתנור שנקרא "גלורי הול".