<<חזרה למאמרים

זכוכית

פורסם בתאריך: על ידי & פורסם בקטגוריה מאמרים.

זכוכית הינה חומר המופיע בטבע במצב צבירה מוצק ובצורה לא מוגדרת יש אף המתארים אותה כ"נוזל קרוש".

בצורתה הטהורה היא חומר שקוף, חזק באופן יחסי, עמיד לשחיקה ועמיד בדרך כלל מבחינה כימית וביולוגית. הזכוכית מופיעה בטבע במצב צבירה מוצק כאשר מלחי חומצות הצורן (תצורה של סיליקה – Si) מותכים בטמפרטורות גבוהות ומתקררים לפני שהם מתגבשים למבנה גבישי. הצורן, המרכיב העיקרי בזכוכית, נמצא בשפע בטבע – בעיקר בחול.

הזכוכית נחשבת לחומר המגוון ביותר בכדור הארץ: התוצר חלק למגע ונאה למראה, עובדת שקיפותו ועמידותו לשינויי טמפרטורה מקלים על שימושו הרב בבנייה ועיצוב ועצם העובדה שניתן ליצרו עם שטח פנים חלק ובלתי חדיר, הופכת את הזכוכית לחומר בעל מגוון רחב של שימושים במגוון רחב של צורות ותבניות החל מחרוזים, כלים ומשקפיים, דרך מראות, מסכים ועד רהיטים, דלתות וחלונות של בניינים רבי קומות.

כלי הזכוכית, הופיעו לראשונה בהיסטוריה במצרים העתיקה, בצורת חרוזי זכוכית, צנצנות וכלים שונים לאכילה. ממצאים ארכיאולוגיים גילו כי בעת העתיקה ארץ ישראל הייתה מרכז חשוב לייצור זכוכית. למשל העדויות הראשונות להמצאת ניפוח הזכוכית נמצאו ברובע היהודי בירושלים, במילוי של מקווה שכוסה באבני הריצוף של הרחוב ההרודיאני. עדות זו מוכיחה שהניפוח הומצא במחצית השנייה של המאה הראשונה לפנה"ס.

 

הזכוכית המודרנית המיוצרת כיום, מורכבת מתערובת של סיד, צורן וסודה, המחוממת לטמפרטורות גבוהות. בכדי לייצר זכוכית צבעונית יש צורך להוסיף צובענים כגון קובלט ונחושת למיכל הזכוכית השקופה.

הזכוכית משנה את תכונותיה בתהליכי חימום וקירור. לאחר חימום תערובת הזכוכית, היא הופכת לנוזלית, צמיגית וגמישה (מרקמה דומה לדבש). ככל שהיא מתקררת כך היא מתקשה בהדרגה, מאבדת את גמישותה והופכת לקשה. במצב זה היא עלולה להישבר ולהתנפץ לרסיסים חדים.

 

דרכים לעיבוד הזכוכית: כאשר היא חמה ניתן לעבדה בצורות שונות ומגוונות -

טכניקות זכוכית חמה – בעיקר נעשות ע"י שימוש בתבניות ותנורים – מיזוג (פיוזינג), הצנחה (סלאמפינג), יציקות, וויטראז'.

טכניקות זכוכית לוהטת – כוללת טכניקות המצריכות כבשן – יציקות חמות, יציקות חול וטכניקת ניפוח הזכוכית, ובנוסף טכניקות הקשורות לעבודה במבער שולחני.

דרך נוספת לעבד את הזכוכית היא במצבה המוצק ע"י שיוף, ניסור, קידוח וכו. שם כולל לכך נקרא "עבודה קרה".

 

התפרקות והתפוררות הזכוכית באופן טבעי תיערך מליון שנה, אך את הזכוכית השקופה ניתנת למחזור ע"י חימומה והתכתה מחדש.