<<חזרה למאמרים

ניפוח זכוכית

פורסם בתאריך: על ידי & פורסם בקטגוריה מאמרים.

אמנות ניפוח הזכוכית , היא אמנות עתיקה, שבסיסה הונח עוד בימי הרומאים. כסוד מקצועי הועברו סודות ניפוח הזכוכית מאב לבן, במשך דורות. עוד בראשית ימיה, הפכה אמנות ניפוח הזכוכית לאומנות בזכות הכלים היפיפיים שנוצרו בצורת עיבוד זו.

השימוש בכוסות ובקבוקי הזכוכית הראשונים, התפשט בזכות שיכלול הטכניקה. כלי זכוכית, שהופקו בניפוח הצטיינו בשקיפות ועמידות בפני חום גבוה. תכונות אלו הפכו אותם מתאימים באופן טבעי, להגנה על נרות דולקים – התאורה המקובלת אז.

ניפוח זכוכית הינו טכניקה מאוד נפוצה להתכה ולעיצוב של זכוכית, והיא נחשבת לטכניקה המזוהה ביותר עם ענף הפיסול בזכוכית. טכניקה זו, מצריכה שימוש בכבשן אש ובכלים מפלדה.

כבשן האש משמש להתכת הזכוכית בתחילת עבודת הניפוח ובהמשכה, לצורך עיצוב הזכוכית המותכת. זאת ועוד – לצורך נשיאת הזכוכית המותכת והכנסתה לכבשן האש, יש להשתמש במוט פלדה מיוחד.

יצירת האומנות בזכוכית המותכת מתבצעת על ידי שימוש במשטח מיוחד, שעליו משנים את צורת הזכוכית על ידי סיבוב מוט הפלדה ושימוש במלקחיים מיוחדות, בהתאם ליצירה שאותה רוצים להשיג. בנוסף, לצורך העיצוב ניתן להשתמש באלמנט הניפוח על ידי נשיפה במוט הפלדה החלול, כאשר הזכוכית המותכת נמצאת בקצהו השני של המוט.

הזכוכית עוברת שוק תרמי ומיד מתחילה להתקרר ולהתקשות כאשר היא עוברת מהתנור החם (1150 מעלות) לטמפרטורת החדר לצורך הניפוח, ולכן על מנת למנוע סדקים ומתחים בזכוכית יש לחמם את הזכוכית בתנור פתוח כל מהלך העבודה ולהכניס אותה לתנור הרפייה סגור ומיוחד המוריד את הטמפרטורה בצורה מבוקרת (תהליך של כמה שעות, בדרך כלל לילה שלם).

 

יציקות זכוכית

בשיטה עבודה זו יוצקים תערובת של זכוכית נוזלית לתוך תבניות חול שהוכנו מראש, ומחכים שהזכוכית תתקשה ותתקרר. תחילה יש להכין את תבניות החול לצורת הנגטיב של היציקה, לאחר מכן יש לאסוף זכוכית נוזלית מהכבשן בעזרת כף ברזל ומיד לשפוך את הזכוכית הנוזלית לתוך התבנית שתעצב את הזכוכית לצורה שאותה רוצים לקבל, למשל אריח מזכוכית. הזכוכית עוברת שוק תרמי כאשר היא עוברת מהתנור החם (1200 מעלות) לתבנית חול (טמפ' החדר) ולכן על מנת למנוע סדקים ומתחים ביציקה יש להכניס אותה לתנור הרפייה מיוחד המוריד את הטמפרטורה בצורה מבוקרת (תהליך של מעל 24 שעות). היצירה המוגמרת תהיה בעלת צורת הפוזיטיב של תבנית החול.